Faydalari Nelerdir ?

Disleksi (Okuma Bozukluğu) sorunlarını giderir.

Dikkat eksikliği problemlerini azaltır.

Okuma bozukluğu olmayan bireylerin anlayarak hızlı okuma becerilerini geliştirir.

Göz kaslarını çalıştırır ve güçlendirir.

Kelime bilgisini arttırır, kelime haznesini geliştirir.

Kelimeleri bütün olarak algılamaya yönlendirir.

Cümle bütünlüğünü anlamaya yönlendirir.

Okuma hızı dakikada 300 kelimenin altında olan bireylerde enh az %40 oranında performans artışı sağlar.

Okuma hızı dakikada 300-400 kelime arasında olan bireylerde %25-%35 oranında performans artışı sağlar.

Okuma hızı dakikada 400-500 kelime arasında olan bireylerde %10-%20 oranında performans artışı sağlar.

Her 28 ders tamamlandığında, yeni seviye tespiti ile yeniden kullanım imkanı sağlar. Her seferinde daha yüksek performanslara çıkmaya olanak verir.

Okumayı sevdirir. Okuduğunu anlamaya başlayan bireyler okumaktan keyif almaya da başlar.

Öğrencilerin sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlar. Öğrencilerin en çok yakındığı "zaman yetmedi" şikayetlerini azaltır.

Öğrencilerin en çok zorlandıkları paragraf sorularında daha yüksek başarı göstermelerini sağlar.


Sorunun Kaynağı

Günümüzde çocuklarımız günde en az 3 saatlerini televizyon karşısında geçirmektedir. İnsan gözü 70 ekran bir televizyona 1.5 metre mesafeden tamamen hakim olabilmektedir. Bu, televizyon izleyen çocuğun, gözlerini hiç hareket ettirmeden televizyon ekranındaki her şeyi görebileceği anlamına gelmektedir.

Dolayısıyla çocuklarımızın göz kasları hareketsiz kalmakta, bu da kasların yeterince gelişmemesi sonucunu doğurmaktadır. Göz kaslarımız, vücudumuzun diğer kasları gibidir. Ne kadar çok hareket ederler ise o kadar çok gelişirler. Gelişmemiş göz kasları, okuma gibi karmaşık göz hareketleri gerektiren etkinliklerde çabuk yorulur.

Göz kasları yeterince gelişmeyen çocuklar, okuma yaparken çok çabuk yorulurlar ve kelimelerin son hecelerini yuvarlamaya başlarlar, kelimeleri benzeştirmeye başlarlar, hatta bazı kelimleleri, bazen de bazı satırları atlarlar. Bu durum da doğal olarak okunan metnin anlaşılmaması sonucunu doğurur.

Okuduğunu anlamayan bireyler, okumaktan soğurlar. Zamanla okumaktan nefret etmeye başlarlar. Sınavlarda özellikle paragraf sorularının tamamını okumaya üşenirler ve soruları anlamadan cevaplamaya kalkarlar. Yine sınavlarda bazen soruları anlayabilmek için tekrar tekrar okumak zorunda kalabilirler. Bu da sınavlarda verilen sürelerin yetersiz kalması sonucunu doğurur.

Yine okudğunu anlamayan öğrencilerin dikkatleri çok çabuk dağılır ve ilgilerini kaybederler. Bu, sınavlardaki başarıyı daha da düşürür.

Okuma hızının belirli bir düzeyin üzerinde olması da anlayarak okuma için oldukça önemlidir. Zira okuma kesik kesik veya belirli bir hızın altında yapıldığında beyine iletilen sinyaller de kopuk kopuk olmakta ve beyin kelimeler arasındaki bağlantıyı kaybetmekte, parçanın bütünlüğünü yitirmektedir.

Verimli bir okuma için okuma hızının dakikada 250 kelimenin üzerinde olması çok önemlidir. Okuma hızı ne kadar yüksek olursa okuma işlevi de o kadar verimli olacaktır.